
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 25 pF |
| Voltage Rating (DC) | 400 V |
| Length | 8.51 mm |
| Width | 6.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 3.4 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Single Phase Bridge |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 1.5 A |
| Output Current | 1.5 A |
| Forward Current | 1.5 A |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Average Rectified Current | 1.5 A |
| Breakdown Voltage | 400 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 400 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 50 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 50 A |
| Reverse Voltage | 400 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50 A |
| Reverse Current | 10 µA |
| Recovery Time | |
| Reverse Voltage (DC) | 280 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| Peak Reverse Voltage | 400 V |
| Max Reverse Leakage Current | 10 µA |
Stock: 881
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33869
Ext.Price$0.33869
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33869 | $0.33869 |
| 10 | $0.30452 | $3.04520 |
| 50 | $0.27379 | $13.68950 |
| 100 | $0.25306 | $25.30600 |
| 500 | $0.23390 | $116.95000 |
| 1000 | $0.21619 | $216.19000 |
| 3000 | $0.19982 | $599.46000 |
